Pierwsza afera w historii rocka

Historia rocka pełna jest skandali różnego kalibru. Pierwsza naprawdę duża afera związana z tym gatunkiem muzycznym sięga jeszcze lat 50-tych poprzedn

Historia rocka pełna jest skandali różnego kalibru. Pierwsza naprawdę duża afera związana z tym gatunkiem muzycznym sięga jeszcze lat 50-tych poprzedniego wieku. Co ciekawe, w jej centrum znalazł się Albert James Freed, który doczekał się nawet przydomku „Ojca Rocka”.

Muzyka rockowa i wielkie łapówki

Albert Freed znany także jako DJ Moondog był pierwszym popularyzatorem muzyki rockowej. Ta zaś szybko osiągnęła ogromny sukces w całej Ameryce, a Albert Freed był przez wielu uważany za j największego autoryteta w tej dziedzinie.

Ogromna popularność muzyki rockowej nie umknęła także uwadze wielkich wytwórni płytowych, które w tej muzyce widziały szansę na wielki komercyjny sukces. Jedna z nich zaproponowała Albertowi swoisty układ typu payola, czyli płacenie mu za to, że będzie puszczał i promował wybrane piosenki w stacjach radiowych.

Jak skończył „Ojciec Rocka”?

Dzisiaj uznano by to za korupcję, lecz w tamtych czasach prawo w tej kwestii nie było zbyt szczegółowe. Mimo to Albert Freed znazł się w centrum głośnego skandalu. Co prawda uniknął poważnych konsekwencji prawnych, ale jego kariera w przemyśle muzycznym praktycznie się skończyła.

Dalsze jego losy także nie potoczyły się zupełnie po jego myśli. „Ojciec Rocka” popadł w tarapaty finansowe i zmarł w roku 1965. Pośmiertnie, w roku 1986 jego postać trafiła do słynnego muzeum Rock and Roll Hall of Fame. To miejsce jest poświęcone ludziom i zespołom, które miały największy wpływ na rozwój muzyki rockowej, czyli między innymi Louis Armstrong, Janis Joplin, Elvis Presley, Elton John, Bob Dylan, Big Joe Turner, The Beatles, The Rolling Stones.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *