Jak narodził się rock?

Muzyka rockowa narodziła się około 70 lat temu. Przez całą swą historię była nie tylko źródłem rozrywki, ale także katalizatorem zmian społecznych i o

Muzyka rockowa narodziła się około 70 lat temu. Przez całą swą historię była nie tylko źródłem rozrywki, ale także katalizatorem zmian społecznych i obyczajowych. W jaki sposób jednak powstała ta charakterystyczna muzyka i kogo można uznać za jej pioniera?

Początki rocka taka sama, jak… początki hip hopu?

O tym, że rap wywodzi się z amerykańskiej subkultury zapoczątkowanej przez czarnoskórych ludzi, wiadomo powszechnie. To zaś, że praktycznie identyczne początki miała muzyka rockowa, wzbudza często zdziwienie.

Prawdą jednak jest to, że rock powstał po II wojnie światowej na terytorium USA i z początku był głównie popularny wśród Afroamerykanów. Źródeł rocka należy doszukiwać się bowiem w takich gatunkach, jak blues czy jazz, czyli muzyki, która w dawnych czasach była popularna wśród niewolników. Wraz z końcem wojny upodobania muzyczne zaczęły się ujednolicać wśród różnych grup społecznych, czego rezultatem było powstanie muzyki rock. Dużą zasługę miał w tym Alan Freed, amerykański DJ, który promował muzykę rockową zarówno w USA, jak i w Europie.

Warto zauważyć, że powstanie muzyki rockowej pomogło w integracji amerykańskiego społeczeństwa i między innymi sprawiło, że różnice rasowe zaczęły stopniowo zanikać.

Jak wyglądały początki muzyki rockowej?

Rock szybko zaczął podbijać Amerykę, by nieco później dotrzeć także do Europy. Ten gatunek muzyczny od samego początku był szczególnie popularny wśród kolejnych młodych pokoleń, a tematyka pierwszych utworów często nawiązywała do aktualnych problemów nastolatków.

Wtedy to wokół tej muzyki pojawiły się pierwsze kontrowersje. Ludzie dorośli, w tym często nauczyciele, uważali bowiem, że rock wpływa w sposób demoralizujący na młodzież. W tym przypadku muzyka wcale nie łagodziła obyczajów, tylko przeciwnie, zaostrzała spory pomiędzy przedstawicielami różnych pokoleń. Mimo tego popularność tej muzyki rosła coraz szybciej i opanowywała kolejne kraje.

Kto był pierwszą ikoną rocka?

Wielu uważa, że to sam owiany legendą Elvis Presley jest pierwszym muzykiem, który grał prawdziwą muzykę rockową. Jego pionierskie podejście łączenia różnych stylów sprawiło, że pokolenie amerykańskich nastolatków uważało go niemal za pół boga.

Pierwszą wielką ikoną muzyki rockowej w Europie był słynny zespół angielski, Beatlesi. Ich popularność sięgała jednak nie tylko samej Wielkiej Brytanii, ale także wielu innych krajów na całym świecie, w tym Ameryki. Później swoje chwile chwały miały kolejne zespoły, które do dziś mają status kultowych. Wśród jednych z pierwszych były takie zespoły jak The Rolling Stones, Led Zeppelin oraz The Animals.