Czym jest bigbit?

Muzyka rockowa wywarła pewien wpływ na historię świata w drugiej części XX wieku. Jako że jej pochodzenie wiąże się z kulturą amerykańską, w krajach k

Muzyka rockowa wywarła pewien wpływ na historię świata w drugiej części XX wieku. Jako że jej pochodzenie wiąże się z kulturą amerykańską, w krajach komunistycznych unikano używanie nazw takich jak rock and roll. Zamiast tego np. w Polsce taka muzyka znana była jako bigbit.

Kto wymyślił bigbit?

W krajach bloku wschodniego machina propagandowa działała bardzo sprawnie. Muzyka rockowa często nie niosła żadnego przekazu politycznego, jednak komunistyczne władze starały się ją w pewien sposób kontrolować i dozować.

Bigbit nie jest więc podgatunkiem muzycznym sensu stricto. Nie wyróżniają go bowiem żadne charakterystyczne elementy. Bigbit to po prosto inna nazwa muzyki rockowej popularnej w latach 60-tych ubiegłego stulecia.

Wymyślenie nazwy bigbit przypisuje się zaś Franciszkowi Walickiemu, który był popularyzatorem szeroko pojętej muzyki rockowej na terytorium Polski. Najpopularniejszym zespołem, który grał muzykę określaną tym tytułem, były zaś Czerwone Gitary wraz z legendarnym Sewerynem Krajewskim. Z początku bigbit był popularny głównie wśród środowisk studenckich na północy kraju. Z czasem zaś zaczęli się nim interesować niemal wszyscy Polacy.

Nazwa bigbit upowszechniła się także w innych krajach bloku wschodniego, a w szczególności w Związku Radzieckim oraz w Czechosłowacji i w nieco mniejszym stopniu na Węgrzech.