Nietypowe podgatunki rocka

Wśród wielu podgatunków muzyki rockowej znaleźć można także te nieco niszowe. Grane są one tylko przez niewielką ilość zespołów, a ich oryginalność cz

Wśród wielu podgatunków muzyki rockowej znaleźć można także te nieco niszowe. Grane są one tylko przez niewielką ilość zespołów, a ich oryginalność czasem pozwala osiągnąć spory sukces i uznanie fanów na całym świecie.

Czym jest trip rock?

Zespołów trip rockowych nie ma wiele, za to te, które grają ten typ muzyki, często są bardzo cenione. Ten podgatunek ciężko zdefiniować, ponieważ czerpie on inspirację z naprawdę wielu źródeł.

W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że trip rock to mieszanka rocka atmosferycznego, rocka alternatywnego, post rocka oraz trip hopu. Zespoły, które je grają to np. Portishead, Archive, Unkle, Gorillaz oraz The Gathering.

Niszowe gatunki rocka

Wśród mniej znanych podgatunków rocka wymienić można:

  • Psychobilly – ten podgatunek ma swe źródła w brytyjskim punk rocku, a podejmowanie tematów tabu jest jego charakterystyczną cechą. Przedstawicielem muzyki tego typu jest zespół The Meteors. W utworach tego zespołu poruszane są takie tematy jak seksualność oraz przemoc. Artyści zwykle na scenie pojawiają się w przebrani za postacie z horrorów.
  • Rock średniowieczny – muzyka tego podgatunku to połączenie technik używanych we współczesnej muzyce rockowej z poezją popularną setki lat temu. Całość jest niezwykle oryginalna, choć wymaga dużego wysiłku od słuchacza, aby pojąć przesłanie poszczególnych utworów.
  • Math rock – jest to jeden z najbardziej nietypowych podrodzajów rocka, który cechuje się skomplikowaną rytmiką oraz dynamicznymi zmianami tempa. Dość podobnym gatunkiem do Math rock jest Noise rock, czyli muzyka z dodatkiem takich dźwięków jak np. zgrzyty i szumy.
  • Folk miejski – gatunek rocka, którego tematyka bazuje na problemach, z jakimi zmagają się społeczności w miastach. W przeciwieństwie do wielu krajów w Polsce gatunek ten jest całkiem popularny. Wśród jego twórców wystarczy wymienić Macieja Maleńczuka, Strachy na lachy oraz Kult.