Muzyka rockowa

Rock jest bardzo szerokim pojęciem. Niekiedy słyszymy jakąś piosenkę i nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że to właśnie rock. Nazwa ta to skrót od rock and roll lub rock ‘n’ roll. Największe zespoły mają miliony fanów na całym świecie a na ich koncertach pojawiają się regularnie dziesiątki tysięcy fanów. Metallica to według niektórych kapela numer jeden na świecie. Zespół ten wielokrotnie grał koncert dla widowni przekraczającej milion osób.

Czym jest muzyka rockowa?

Wielu sądzi, że muzyka rockowa to melodie o mocnym gitarowym brzmieniu połączonym z perkusją i śpiewem, prawie wykrzykiwanym przez wokalistę. Nic bardziej mylnego, muzyka rockowa ma tak szerokie ramy, że każdy odnajdzie w niej odpowiadające mu utwory i zespoły, które z pewnością polubi. Znajdziemy tu kapele, które specjalizują się w tak zwanym growlu

(ekstremalnym śpiewaniu w postaci ryku, skrzeku itd.) a także muzyków, tworzących spokojniejsze ballady. Rock dzieli się na mnóstwo podgatunków, których formy różnią się od siebie prawie wszystkim. Tym, co je łączy jest bardzo duży nacisk na linię melodyczną wykonywaną głównie za pomocą gitar i perkusji, połączoną bardzo często z tekstem niosącym przesłanie dla odbiorcy. To właśnie ta fuzja sprawia, że muzyka rockowa jest tak popularna. Kiedy polubi się jakiś zespół, to wraca się do niego przez długie lata, w przeciwieństwie do muzyki popularnej, która jest dostosowana do panujących trendów. Moda przemija z czasem a piosenki i zespoły rockowe pozostają w pamięci ludzi.

Rock, czyli muzyka starców i młodzieży?

Zespoły rockowe, które mają największą popularność to dzisiaj ludzie po 60-tce. Swoje początki na scenie muzycznej mieli niekiedy 50 lat temu, mimo to ich popularność nie spada, a na koncertach regularnie pojawiają się dziesiątki tysięcy wiernych fanów. Wokół muzyki rockowej wytworzyły się liczne subkultury. Młodzież należąca do subkultury rockowej wyraża siebie poprzez noszenie czarnych skórzanych ubrań, nosi także specjalne obuwie – glany, czyli wysokie, skórzane buty sięgające jednej trzeciej łydki. Mężczyźni często mają długie włosy i brodę.

Do najpopularniejszych zespołów rockowych należą

• Metallica. Zespół pochodzący z Ameryki, założony w 1981 roku przez Jamesa Hetfielda i Larsa Ulricha. Szacuje się, że sprzedał około 100 milionów płyt. Przez wielu uważany za zespół, który najbardziej przysłużył się rozwojowi muzyki rockowej. Hity Metalliki słyszał niemal każdy.

• Scorpions. Zespół założony w 1965 roku przez Klausa Meine i Rudolfa Schenkera. Na swoim koncie mają takie hity jak Winds of change, który nawiązywał do przemian politycznych i upadku ZSRR na wschodzie Europy. Scorpions sprzedało 75 milionów płyt na całym świecie.

• Guns N’ Roses. Zespół hardrockowy założony w 1985 roku. Liderem zespołu jest Axl Rose a głównym gitarzystą Slash, obaj występują w obecnym składzie. Sprzedali około 100 milionów płyt.

• The Beatles. Brytyjski zespół założony w 1960 roku. Początkowy skład zespołu to John Lennon, Paul McCartney, Ringo Starr i George Harrison. Uważany za jeden z najlepszych zespołów muzycznych wszech czasów. Szacuje się, że sprzedali ponad miliard płyt.