Jak powstał polski rock?

Choć rock powstał w USA po II wojnie światowej, to muzyka ta szybko trafiła także na drugą stronę żelaznej kurtyny. W Polsce powstanie muzyki rockowej

Choć rock powstał w USA po II wojnie światowej, to muzyka ta szybko trafiła także na drugą stronę żelaznej kurtyny. W Polsce powstanie muzyki rockowej odegrało bardzo dużą rolę społeczną, a nawet polityczną. Rock był bowiem formą sprzeciwu wobec panującego ustroju i dawał nadzieję na zmiany oraz lepszą przyszłość.

Kiedy rock trafił do Polski?

Początki grania muzyki rockowej w kraju nad Wisłą datuje się na przełom lat 50-tych i 60-tych XX-tego wieku. Utwory takich artystów i zespołów jak Czesław Niemen, Czerwono-Czarni, czy też Skaldowie często działały w sposób pokrzepiający na Polaków, którzy byli niezadowoleni z sytuacji panującej w kraju.

Do legendy przeszedł także pierwszy w Polsce koncert The Rolling Stones. Pojawienie się tak wielkiej gwiazdy z demokratycznego, a nie komunistycznego kraju było wtedy zjawiskiem bez precedensu. Kolejny koncert tego zespołu w Polsce miał miejsce dopiero w 1998 roku, czyli już po zajściu przemian ustrojowych.

Rock w klasycznym wydaniu w Polsce, pomimo powszechnej cenzury, najbardziej popularny był jednak w latach 80’. Wtedy to Polacy motywacji do walki o lepszą przyszłość szukali w utworach takich ikon jak Brygada Kryzys, Lech Janerka, Obywatel Grzegorz Ciechowski, czy Maanam.