Najpopularniejsze zespoły rockowe z Finlandii

Początków muzyki rockowej w Finlandii należy szukać w latach 50. i 60. XX wieku, kiedy to tamtejsze zespoły zaczęły przerabiać anglojęzyczne piosenki na język fiński. W latach 70. na scenie muzycznej pojawiło się wiele nowych głosów i twarzy. Muzyka z Finlandii nabrała specyficznego i niepowtarzalnego charakteru. Najbardziej znanym zespołem z lat 80. XX wieku jest Hanoi Rocks, który stał się prawdziwym źródłem inspiracji również dla zespołów zagranicznych, np. amerykańskiej grupy Guns N’ Roses.

Finlandia ma również swój wkład w muzykę heavy metalową i jej liczne podgatunki. W 2008 roku formacji Lordi udało się wygrać Konkurs Piosenki Eurowizji.

Fińskie zespoły rockowe

Nightwish

Nightwish to grupa metalowa z miejscowości Kitee grająca ostre rockowe brzmienie. Została założona w 1996 roku przez pisarza tekstów i klawiszowca Tuomasa Holopainena, gitarzystę Erno „Emppu” Vuorinena i śpiewaczkę Tarję Turunen, która zakończyła współpracę z zespołem w 2005 roku. Wkrótce potem do zespołu dołączyli perkusista Jukka Nevalainen oraz basista, wokalista i frontman Marco Hietala, który zastąpił poprzedniego basistę Samiego Vänskä. W roku 2007 do grupy dołączyła Anette Olzon, a od 2013 roku w zespole śpiewa holenderska artystka Floor Jansen. Formacja nagrała do tej pory 8 płyt i jest rozpoznawalna na całym świecie.

HIM

Grupa została stworzona w 1991 przez wokalistę Ville Valo i basistę Mikko „Mige” Paananena pod nazwą His Infernal Majesty, lecz rozpadła się niecałe dwa lata później. Formacja odrodziła się jednak w 1995 roku, kiedy do Valo i Mige doszedł gitarzysta Mikko „Linde” Lindström, klawiszowiec Antto Melasniemi oraz perkusista Juhana „Pätkä” Rantala. Od tego momentu zespół HIM na stałe wszedł do historii fińskiej muzyki rockowej. HIM ma na koncie 8 albumów studyjnych. W 2017 roku lider grupy Ville Valo ogłosił, że HIM zagra ostatni koncert w Sylwestra jako część corocznego Festiwalu Helldone (organizowanego przez zespół). HIM został najlepiej sprzedającym się fińskim zespołem – ich płyty rozeszły się w ponad 10-milionowym nakładzie.

The Rasmus

The Rasmus to grupa założona w 1994 roku w Helsinkach przez wokalistę i autora tekstów Lauri Ylönennena, basistę Eero Heinonenena, gitarzystę Pauli Rantasalmi i perkusistę Jarno Lahti. Zaledwie rok później Lahti został zastąpiony przez Janne Heiskanena, który jednak także nie zagrzał długo miejsca w zespole i w 1998 na jego miejsce wybrano perkusistę Aki Hakalę. The Rasmus sprzedał ponad 5 milionów albumów na całym świecie oraz wygrał niezliczoną liczbę nagród. Do tej pory formacja nagrała 9 albumów studyjnych.

Poets of the Fall

Poets of the Fall powstała w 2003 roku w Helsinkach. Grupę założył wokalista Marko Saaresto i główny gitarzysta Olli Tukiainen. Obecnie w zespole grają jeszcze: klawiszowiec Markus „Captain” Kaarlonen, basista Jani Snellman, drugi gitarzysta Jaska Mäkinen oraz perkusista Jari Salminen. Poets of the Fall wydali do tej pory 8 albumów studyjnych. Ich ostatnia płyta z 2018 roku, zatytułowana Ultraviolet, znalazła się na pierwszym miejscu fińskiej listy przebojów.

Wszystkich albumów zespołów wymienionych powyżej można posłuchać w aplikacji Spotify dostępnej na Androida oraz na urządzeniach firmy Apple, które można kupić na stronie https://mresell.pl/ oraz innych witrynach internetowych.