Różnice pomiędzy rockiem i metalem

Różnice pomiędzy rockiem a metalem nie zawsze są wyraźne. Często trudno bowiem odróżnić np. utwory hard rockowe od soft metalowych. Sam metal czasem o

Różnice pomiędzy rockiem a metalem nie zawsze są wyraźne. Często trudno bowiem odróżnić np. utwory hard rockowe od soft metalowych. Sam metal czasem opisywany jest jako podgatunek muzyki rockowej. Jakie są więc różnice pomiędzy nimi?

Ile twarzy ma muzyka rockowa?

W wielu przypadkach niełatwo jest znaleźć różnicę pomiędzy rockiem a metalema, głównie z dwóch powodów:

  • Pojęcie rockowe jest bardzo szerokie i lista podgatunków tej muzyki jest bardzo długa. Zespoły grające szeroko pojętą muzykę rockową znacznie różnią się więc od siebie. Wystarczy porównać pop rockowe piosenki The Beatles z hard rockowymi utworami Guns N’ Roses, aby to stwierdzić.
  • Zarówno w metalu, jak i w rocku używa się tych samych instrumentów.
  • Metal jest też szerokim pojęciem, które można podzielić na wiele podgatunków. Death metalowy zespół Gojira, gdzie warstwa wokalna opiera się o technikę growl gra przecież zupełnie inną muzykę niż nip. Apocalyptica.

Czym różni się rock od metalu?

Zarówno rock, jak i metal są pojęciami nieostrymi. Mimo tego można wyodrębnić charakterystyczne elementy, które je od siebie odróżniają:

  • Metal jest na ogół dużo bardziej mrocznym gatunkiem. Dotyczy to nie tylko samej muzyki, ale także np. choreografii. O ile muzycy rockowi stylizują się na różne sposoby, o tyle artyści metalowi gustują praktycznie wyłącznie w czarnym kolorze.
  • Utwory metalowe często są dużo bardziej złożone i dłuższe. Twórcy metalu częściej sięgają po kreatywne rozwiązania niż ci rockowi.
  • Piosenki rockowe często trafiają do tzw. mainstreamu, podczas gdy utworów metalu zwykle próżno szukać w stacjach radiowych.
  • Oba gatunki wywołują kontrowersyjne opinie. O ile jednak wybryki gwiazd rocka zwykle mieszczą się w granicach pewnego rozsądku, o tyle wiele gwiazd metalu wywołuje naprawdę duże afery, np. na tle obrazy uczuć religijnych.

Warto jednak zauważyć, że sporo uznanych zespołów gra muzykę z pogranicza rocku i metalu. Przykładem może tu być np. Linkin Park, Dead By Sunrise, Papa Roach oraz Limp Bizkit.