Skąd wzięła się nazwa rock?

Dlaczego rock to „rock” i czym różni się on od rock’n’rolle? W tym gatunku muzycznym nawet historia samej nazwy jest ciekawa. Co więcej, powstanie tej

Dlaczego rock to „rock” i czym różni się on od rock’n’rolle? W tym gatunku muzycznym nawet historia samej nazwy jest ciekawa. Co więcej, powstanie tej nazwy jest nieco tajemnicze, a nawet kontrowersyjne.

Czy rock i rock’n’roll są tym samym?

Słowa rock and rock’n’rolle często używane są zamiennie. Często można spotkać też opinie, że rock to po prostu skrócona nazwa rock’n’rolle. Tak naprawdę to oba pojęcia są do siebie zbliżone, lecz nie mają dokładnie tego samego znaczenia.

Rock jest pojęciem szerszym i oznacza mocną muzykę bazującą na dźwięku gitar. Rock’n’roll to zaś podgatunek rocka, który cechuje się szybkim tempem, prostotą rytmiczną i podejmowaniem tematyki bliskiej nastolatkom.

Jak powstała nazwa „rock”?

,,Rock” w języku angielskim ma mnóstwo znaczeń. To słowo można przetłumaczyć np. na kamień, landrynki, a nawet kokainę. W wersji czasownikowej ,,rock” oznacza zaś kołysanie się, a w ogóle słowo ,,rock” może być tłumaczone na znacznie większą ilość sposobów.

Nazwa ,,rock” dla gatunku muzycznego najprawdopodobniej wzięła się ze slangowego języka używanego przez artystów bluesowych. W tym slangu zaś słowo rock oznaczało… odbywanie stosunku płciowego. Tak naprawdę jednak teorii na ten temat jest nieco więcej i trudno stwierdzić, która z nich jest prawdziwa.