Czym jest Post rock?

W zespołach rockowych największą popularnością zwykle cieszą się frontmani. To bowiem głównie od wokalisty zależy to, czy dany zespół osiągnie sukces.

W zespołach rockowych największą popularnością zwykle cieszą się frontmani. To bowiem głównie od wokalisty zależy to, czy dany zespół osiągnie sukces. Muzyka rockowa może być jednak także wykonywana w formie czysto instrumentalnej. Przykładem takiego rozwiązania jest zaś Post rock.

Czym wyróżnia się Post rock?

Popularny szczególnie na wschodzie Europy oraz w Skandynawii post rock jest wysoce nietypowy. Warstwa vokalna nie występuje w nim praktycznie wcale lub też przybiera formy przemów znanych postaci, które wplecione są w brzmienie instrumentów.

Utwory post rockowe zwykle są bardzo ciężkie, surowe i nieco mroczne. Charakterystycznym elementem jest także ponadprzeciętna długość, niektóre utwory mają nawet kilkanaście minut. Muzyka post rockowa jest przy tym bardzo klimatyczna i melancholijna.

Historia post rocku sięga lat 70-tych XXI wieku, jednak przez pierwsze dziesięciolecia ten podgatunek rozwijał się bardzo wolno. W ostatnich latach zespoły post rockowe stały się nieco bardziej popularne i mają grono fanów, które choć nieduże, to jest jednak bardzo oddane.

Wśród najlepszych twórców grających ten typ muzyki wymienić należy Explosions in the Sky, Juzhin, oraz Sigur Rós. Fani doceniają zespoły post rockowe w dużej mierze za oryginalne podejście i kreatywne rozwiązania. Improwizacja jest bowiem wpisana w ten gatunek od samego początku jego istnienia.