Największe skandale na wielkich koncertach

Muzyka rock i skandale idą w parze. Szczególnie często dochodzi do nich podczas koncertów. Wtedy to gwiazdy rocka robią coś wysoce niekonwencjonalnego

Muzyka rock i skandale idą w parze. Szczególnie często dochodzi do nich podczas koncertów. Wtedy to gwiazdy rocka robią coś wysoce niekonwencjonalnego i porywają za sobą zgromadzoną publikę. O takich skandalach mówi się czasem przez wiele lat.

Jakie gwiazdy koncertowały w negliżu?

Nagość w miejscu publicznym zawsze wzbudza kontrowersje. Naga gwiazda rocka w szczelnie wypełnionej sali to już często prawdziwy skandal. Jedna z najsłynniejszych akcji tego typu miała miejsce pod koniec lat 80’ ubiegłego wieku, a udział w niej brały takie legendy, jak Tina Turner i Mick Jager. W czasie wspólnej trasy koncertowych tych gwiazd Mick Jager po prostu zdjął wierzchnie warstwy ubioru Tiny Turner. Ta zaś, jak gdyby nigdy nic, kontynuowała występ, będąc w samej bieliźnie.

Około 20 lat wcześniej w centrum podobnego skandalu znalazł się równie legendarny Jim Morrison. Miał on w czasie koncertu rozpocząć rozmowę z jednym z fanów, po czym… po prostu rozebrał się do naga, a interweniować miała policja. Do dziś jednak nie ma żadnych niepodważalnych dowodów, że taka sytuacja rzeczywiście miała miejsce.

Po koncercie do sądu?

Niektóre koncerty gwiazd rocka kończyły się na ławach sądowych. Tak było np. z Axl Rose-m, który zaatakował fotografa, który wykonywał zdjęcia, nie mając na to zezwolenia muzyka. Sprawa może nie miałaby tak sensacyjnego finału, gdyby nie to, że na sali koncertowej wybuchły zamieszki. Koncert został przerwany, a Axl Rose uznany za prowodyra zamieszania.

Fotografowie to zresztą często cel ataków znanych muzyków. Całkiem niedawno jeden z nich został kopnięty w czasie koncertu przez Josh Homme, czyli lidera zespołu Queens of the Stone Age. Powody, dla których to zrobił do dziś są niejasne.

Pewne jest jednak to, że do napięć na linii gwiazdy rocka – fotografowie dochodzi bardzo często. Ci pierwsi są zirytowani paparazzi i często puszczają im nerwy w czasie koncertów. Tym drugim zaś udział w skandalach czasem potrafi przynieść sporo sławy.

Co można zrobić z głową nietoperza?

Koncerty dają muzykom rockowym szansę na wykazanie się nie tylko talentem wokalnym, ale także na robienie różnych dziwnych rzeczy. Z kontrowersyjnej choreografii korzystał między innymi słynny Ozzy Osbourne.

Ten artysta używał atrap zwierząt i czasem… odgryzał im głowy. Ponoć na jednym z koncertów pewien fan podrzucił mu jednak na scenę prawdziwego nietoperza, a muzyk się w tym nie zorientował…

Skandale koncertowe nie zawsze wywołane są przez artystów

Choć większość skandali koncertowych wywoływanych jest przez samych muzyków, to zdarzają się również takie, z którymi nie mają oni z nimi nic wspólnego. Mimo coraz lepszych zabezpieczeń i większej świadomości fanów fałszowanie biletów to wciąż duży problem.

Przekonali się o tym między innymi fani AC/DC, którzy nie dostali się na salę koncertową w Birmingham w 2009 roku, właśnie z powodu fałszywych biletów. Ten przykład był o tyle wyjątkowy, że jego rozmiar był naprawdę duży. Wedle niektórych danych, sfałszowanych biletów w obiegu było tysiące.