Skandale koncertowe polskich gwiazd rocka

Choć skandale rockowe na koncertach kojarzone są głównie z rynkiem amerykańskim, to także i w Polsce nie brakuje kontrowersyjnych rockmanów. Niektóre

Choć skandale rockowe na koncertach kojarzone są głównie z rynkiem amerykańskim, to także i w Polsce nie brakuje kontrowersyjnych rockmanów. Niektóre ekscesy z ich udziałem były przez długi czas komentowane przez polską opinię publiczną.

Czy polscy rockmani nie przesadzają z alkoholem?

Spożycie mocnych alkoholi w dużych ilościach było i nadal jest popularne wśród polskich obywateli. Dotyczy to także niektórych gwiazd muzyki rock, a przykładem może tu być Jan Borysewicz, czyli lider Lady Pank.

Jeden z najgłośniejszych skandali z jego udziałem miał miejsce podczas koncertu w 1986 roku. Ta impreza miała była zaś skierowana głównie do młodzieży. Muzyk nie dał jednak najlepszego przykładu młodemu pokoleniu, ponieważ na scenie pojawił się po wypiciu dużej ilości alkoholu. Jego zachowanie także było dość nieprzyzwoite. Sprawa trafiła do sądu, a zespół otrzymał czasowy zakaz organizowania koncertów.

W liczne kontrowersje wplątany był także inny legendarny muzyk związany z Lady Pank, czyli Janusz Panasewicz. Doczekał się on nawet przydomku polskiego Mick-a Jagger-a. Z jednej strony takie porównanie jest wielkim artystycznym wyróżnieniem, z drugiej zaś ukazuje, że Janusz Panasewicz lubuje się w kontrowersjach. W dawnych latach spory rozgłos wzbudzały między innymi alkoholowe ekscesy z jego udziałem. Czasem można spotkać też donoszenia, że ten lider Lady Pank w kilku sytuacjach był także bardzo wulgarny podczas koncertów.

Mimo tego, że zarówno Jan Borysewicz, jak i Janusz Panasewicz są postaciami kontrowersyjnymi, to bez cienia wątpliwości trzeba stwierdzić, że napisali kawał pozytywnej historii polskiej muzyki rockowej.

Dlaczego polskie gwiazdy muzyki szukają kontrowersji religijnych?

W ujęciu historycznym polskie społeczeństwo jest bardzo religijne, a chrześcijaństwo odgrywało w Polsce bardzo dużą rolę. Tło religijne to jednak dla niektórych muzyków także pole do wywoływania skandali.

Chyba największym z nich w XXI wieku w Polsce było podarcie Biblii przez Nergala na jednym z koncertów. Choć od tego wydarzenia minęło już ponad 10 lat, to sprawa ta wciąż jeszcze nie ucichła. Jej finał miał zaś miejsce w sądzie, muzykowi zarzucono bowiem obrazę uczuć religijnych. Sąd jednak nie dopatrzył się znamion przestępstwa i Nergal nie został ukarany za ten czyn.

Skandaliczny jak zespół Ich Troje?

Ich Troje był jednym z najpopularniejszych zespołów grających muzykę z pogranicza popu i rocka w Polsce na początku XXI wieku. Zespół ten był ceniony za świetne utwory, a wielu fanów było zachwyconych w szczególności charyzmatycznym liderem zespołu, Michałem Wiśniewskim.

Dziś jednak Ich Troje oraz Michał Wiśniewski często kojarzeni są z przeróżnymi skandalami natury obyczajowej. Sam wokalista przebył kilka głośnych spraw rozwodowych i znany jest z zamiłowania do wystawnego trybu życia.